Opublikowany przez: Kasia P. 2014-12-19 14:06:27
Niektórzy mają postanowienia noworoczne, inni fantazje seksualne. Tych drugich jest więcej; Według badań stanowią oni ponad 80 procent dorosłej populacji, z czego 84 procent to mężczyźni , przy czym:
- młodzieńcy między 18 a 22 rokiem życia fantazjują częściej.
- bardziej wykształceni mają wizje bogatsze I bardziej zróżnicowane, są też bardziej aktywni seksualnie.
Oczywiście, fantazjują tez Panie, ale męskie fantazje są bardziej rozbudowane, najczęściej dotyczą konkretnych zachowań seksualnych i narządów płciowych prawdziwych i wymarzonych partnerek. Kobiety raczej marzą o księciu z bajki, który po prostu będzie wiedział, co z nimi robić.
Przy użyciu odpowiedniej aparatury stwierdzono, że fantazje pobudzają autonomiczny układ nerwowy i wyraźnie zwiększają poziom testosteronu we krwi; w związku z tym organizm mocnej reaguje na bodźce seksualne. W ten sam sposób działają afrodyzjaki.
Fantazje seksualne zainteresowały historyków sztuki. Sceny miłosne wyobrażone na malowidłach czy antycznych przedmiotach użytkowych mówią dużo o zachowaniach seksualnych epoki, normach obyczajowych stosunkach społecznych, tabu. Historycy nie mają jednak pewności, czy artyści przedstawiali wyłącznie swoje fantazje, czy tez może ich realizację.
O fantazjach, a jakże wypowiedział się doktor Freud, który widział w nich projekcję instynktu seksualnego, który jest najczęściej tłumiony i w efekcie odbija się na rozbudowie podświadomości, symboliki erotycznej i mechanizmach obronnych osobowości. Podejście naukowe do fantazji seksualnych jest stosunkowo młodą dziedziną wiedzy dostarczającą bogatych informacji o naturze seksualności człowieka. Jej ojcem chrzestnym jest Albert Kinsey, który swoim raportem nie tylko zburzył mit o monogamicznej i heteroseksualnej Ameryce, ale w rezultacie doprowadził do rewolucji seksualnej. Jego raport z lat 50-tych ujawnił, że większość ludzi marzy o seksie z przedstawicielem tej samej płci, a mnogość wymarzonych technik seksualnych wywołała rumieniec nawet u Larry’ego Flinta ( znanego skandalisty i założyciela Hustlera). Hiszpańscy eksperci podjęli przeanalizowali treść i częstotliwość fantazji seksualnych 2250 Hiszpanów i Hiszpanek, którzy co najmniej pół roku żyli w heteroseksualnym związku. Odkryli, że oprócz miłych fantazji 80 % badanych doświadczało także negatywnych, fantazji. Nieprzyjemne fantazje u kobiet wiązały się ze zmuszeniem do stosunku, natomiast mężczyźni najgorzej wspominają te dotyczące kontaktów homoseksualnych. Naukowcy chcieliby w przyszłości zbadać, czy istnieje związek między posiadaniem pozytywnych, bądź negatywnych fantazji seksualnych a rzeczywistymi zachowaniami na tle seksu.
Własne badania przeprowadził jakiś czas temu brytyjski producent żelu intymnego – po przeanalizowaniu relacji 2000 kobiet ustalono, że najpopularniejsza (brytyjską) fantazją jest seks z prawiczkiem, drugie miejsce zdobyła fantazja, w której główną rolę odgrywa mężczyzna-niewolnik, a trzecie stosunek z kobietą. Badania w innych krajach sa podobne – nieustająco wysokie miejsce w rankingach zajmuje seks grupowy.
Pokrywa sie to z wynikami pracy z Nancy Friday, badaczki seksualności kobiet. W 1973 roku zebrała opisy fantazji seksualnych kobiet. Jedne z częstszych tematów pojawiających się w fantazjach kobiet to seks z osobą nieznajomą oraz fantazje z elementami przymusu, dominacji, władzy i uprzedmiotowienia. Po głębszej analizie okazało się, że w takich fantazjach to kobiety ostateczne decydowały co i w jakiej kolejności się miało wydarzyć. To zdecydowanie różni się od sytuacji, w której dochodzi do realnej przemocy seksualnej.
Dla seksuologów badanie fantazji seksualnych jest ważnym narzędziem diagnozy i terapii zaburzeń. Małgorzata Pogorzelska – seksuolog I terapeuta tłumaczy:
“Fantazje erotyczne ma każdy i jest to jego intymny przejaw seksualności. Występowanie fantazji świadczy o tym, że seksualność jest rozwinięta i wykorzystywana. W fantazjach możemy robić to, czego nie możemy, a nawet nie chcemy robić w rzeczywistości. Pomagają też często przetrwać trudne momenty bez partnera lub partnerki”.
Fantazje pomagają parom w dochowaniu wierności, uniknięciu rutyny. Należy się jednak nimi ostrożnie dzielić z partnerem, by go nie przerazić i nie nadużyć jego zaufania.
Bywa, że fantazje są projekcja niedoborów: niezaspokojonej potrzeby namiętności, czułości i delikatności. Jednocześnie seksuolodzy ostrzegają przed prostymi interpretacjami fantazji, bo podlegają one dalece bardziej skomplikowanym mechanizmom niż prosta analiza naukowa. Innymi słowy fantazje są osobistym zaworem bezpieczeństwa – pomagają zwalczyć nudę, rutynę, samotność ale także rozładować skłonność do perwersji i agresji.
Znany amerykański badacz John Money uważa, że fantazje seksualne redukują lęki seksualne, zwiększają aktywność seksualną, przyczyniają się do wzrostu tolerancji wobec zachowań seksualnych.
Ten właśnie ostatni aspekt niepokoi etyków katolickich, którzy w fantazjach dopatrują się zagrożenia dla psychiki.
Fantazji erotycznych nie należy mylić ze snami erotycznymi – fantazjujemy świadomie, śnimy zaś mimowolnie. A to już zupełnie inna historia.
Informacje podano za www.portalzdrowiasekualnego.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
ewewita1383 2015.01.07 18:47
zaskakujący ten artykuł ...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.